Mesem Bursa Hakkında

Yeni sezona hazır olun!

Mesem Danışmanlık Hizmetleri, Bursa merkezli bir İş Danışmanlık Şirketidir. Yönetim Danışmanlığı, Devlet Teşvikleri, Eğitim ve Hibe Danışmanlığı gibi sektörlerde hizmet vermekteyiz.
Kendinizi İyi Hissettiren Teşvikler!
Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile SGK, İŞKUR ve KOSGEB teşviklerinden destek alarak ustalık telafi programı ile müşterilerimizin hedeflerine ulaşmalarındaki teşviki görmelerine yardımcı oluyoruz.
Yeni yolculuğunuza şimdi bizimle başlayın!
project-8
Misyon
Misyon
Türkiye Cumhuriyeti’nde yetişmiş işinde usta olan kişilerin sayısını arttırmak, onlara belge kazandırmak ve firmalara teşvikler ile katkıda bulunmak
Vizyon
Vizyon
Holding, Grup Ve Kobileri teşviklerden faydalandırmak ve mesleki usta yetiştirerek ülke ekonomisine katkı sağlamak.

Sık Sorulan Sorular

Ustalık Telafi Programı Teşviki nedir?

UTP teşviki, işgücünde ara eleman ihtiyacını karşılamak ve ustalık belgesi sahibi personel sayısını artırmak için, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda uygulanan bir teşviktir.

UTP teşvikinde işverene sağlanan destek nedir?

UTP teşviki kapsamında, programa katılan işverene, personel başına aylık net asgari ücretin yarısı kadar (2.750 TL) destek verilmektedir. 27 hafta boyunca bu kapsamda kişi başı toplam 17.875 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme nakit olarak işverenin hesabına yatırılmaktadır.

UTP teşvikine başvurmak için işverende hangi şartlar aranıyor?

Programa başvurmak için işverenin, ekte yer alan 33 ana sektör ve 183 alt sektörden birisinde faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Bunun yanında işyerinde en az bir ustalık belgesi sahibi personel bulunması yeterlidir. Bunun dışında başka bir şart aranmamaktadır.

UTP teşviki mevcut çalışanlar için mi yoksa yeni personel için mi veriliyor?

UTP kapsamında verilen destek, hem işyerinde programa katılan mevcut çalışanlar hem de yeni alınacak personel için verilebilmektedir. Personelde aranan tek şart, en az lise mezunu olmasıdır.

UTP teşviki kapsamında sigorta primi desteği veriliyor mu?

İşyerinde mevcut çalışanlardan UTP kapsamına alınanlara sigorta primi desteği verilmemekte, sadece ücret (aylık 2.750 TL) desteği verilmektedir. Bunların primlerini yine işveren karşılayacaktır. Fakat dışarıdan UTP kapsamında kaydedilen adayların 27 hafta boyunca iş kazası ve meslek hastalığı primleri MEB tarafından karşılanmakta, bunlar için işveren prim ödememektedir. Yani dışarıdan programa giren adayların hem primi hem de ücret desteği MEB tarafından sağlanmaktadır.

UTP teşvikinde istihdam taahhüdü var mıdır?

Hayır, UTP teşviki uygulamasında işverenden herhangi bir istihdam taahhüdü veya ortalama sigortalı sayısı şartı istenmemektedir.

UTP sonrasında verilen belge, mesleki yeterlilik belgesi yerine geçer mi?

Evet, UTP tamamlandıktan sonra verilen ustalık belgesi, aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi yerine geçmektedir. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi beş yıl iken, ustalık belgesinde süre sınırı yoktur.

UTP için personelin işyeri dışında eğitim görmesi gerekiyor mu?

Hayır, UTP kapsamında 27 haftalık eğitim sürecinin tamamı işyerinde çalışarak tamamlanmaktadır. Personelin işyeri haricinde eğitime katılması gerekmemektedir.

UTP için nereye başvurmak gerekiyor?

UTP için işyerinize en yakın Mesleki Eğitim Merkezine (MESEM) başvurmanız ve bir protokol imzalamanız yeterlidir. Bundan sonraki süreç tamamen online olarak yürütülmektedir